מחפשים ציוד מדיה לבית או לעסק?

  הגעתם למקום הנכון. צרו איתנו קשר לפרטים נוספים!

  טלפון ישיר: 0507958164


  שאלת אבטחה,

  RMS
  רמקולים לקולנוע ביתי

  RMS

  מה זה RMS?

  לרמקולים בדרך כלל יש דירוג הספק (כוח) ממוצע או נימינלי והספק (כוח) דירוג שיא.

  כוח הוא אנרגיה למשך זמן מוגדר והוא נמדד בואטים (watt). כוח שמסופק על ידי מגבר לאלמנט (רמקול) בדרך כלל נקבע על ידי חלוקת המתח (V) בריבוע על ידי *עכבה (Z). הנוסחה היא כדלקמן:

  כוח = V² / Z

  תוצאת סוג הכוח שיתקבל תלוי באיזה מתח נשתמש. אם יעשה שימוש במתח שיא (באנגלית: Peak voltage), הרי שהתוצאה תהיה מתח שיא. אם יעשה שימוש במתח RMS, יתקבל מתח ממוצע. RMS (ראשי תיבות: “Root-mean-square“), הוא רק דרך מתמטית להבין את הערך הממוצע של אות חשמלי משתנה (בעל ערכים שליליים וחיוביים).

  ואט ממוצע או נומינלי

  לעיתים מכונה “RMS” בשגגה, שכן הוא נגזר מקריאות מתח RMS. ההגדרה הגיונית רק במשתנים שמכילים הן ערכים שליליים והן ערכים חיוביים. כוח הוא חיובי בלבד (מולך מהמגבר לרמקולים, ולא להיפך), ועל כן אינו דורש את ה- “root” וה- “square” של תהליך ה- RMS (שרק מחלץ את האות מהמספר), אלא רק את ה- “mean” (ממוצע). לפיכך, כוח ממוצע הוא זה המשתמש במתח RMS לחישוב.

  מתח שיא (Peak) מתייחס לחישוב כוח המבוסס על מתח שיא. כל מה שזה אומר הוא שהספק RMS ברמקול הוא הממולץ לשימוש כשמתאימים אותו למגבר.

  דוגמה להתאמת רמקול למגבר

  ברשותכם מגבר סטריאו שמדורג 100 ואט לערוץ ב- 8Ω (אוהם) עכבה. במהלך גלישה באתר surround-sound.co.il, נתקלתם ברמקולים 50 ואט, 8Ω בדירוג RMS. מאחר והדירוג הוא RMS, כעיקרון מנחה, דירוג מתח השיא (Peak) יהיה כפול מדירוג ה- RMS. במקרה הזה, 100 ואט במתח שיא – זהה להספק המגבר שברשותכם, כך שהמגבר לא ישרוף את הרמקולים.

  לעומת זאת, אם מגבר הסטריאו מדורג 100 ואט RMS 8Ω והרמקולים שמצאתם מדורגים 100 ואט מתח שיא, ככל הנראה שדירוג ה- RMS של הרמקולים עומד על 50 ואט בלבד וסביר להניח שהמגבר ישרוף אותם.

  זכרו: יותר כוח לא בהכרח אומר איכות שמע טובה או עוצמתית יותר

  *עכבה: “עכבה חשמלית או אימפדנס היא ההתנגדות החשמלית הכוללת של מעגל חשמלי שבו זורם זרם חילופין. שני הגדלים (עכבה והתנגדות) נמדדים באותן יחידות, האוהם (Ω) במערכת היחידות הבינלאומית.” (להמשך קריאה: עכבה חשמלית).

  מחפשים רמקולים לקולנוע ביתי במחיר שפוי? צוות סראונד סאונד מזמין אתכם להתרשם ממגוון רמקולים בתצוגה: רמקולים שקועיםרמקולים רצפתיים איכותיים ועוד. צרו עמנו קשר עוד היום: 0507958164

  מאמרים נוספים