פורמט קידוד ופיענוח DTS

מהו פורמט DTS?

DTS הוא סדרת טכנולוגיות אודיו רב-ערוצי (.Digital Theater Systems inc). חברה מתמחה בפורמטי סאונד היקפי דיגיטלי (סראונד) לשימוש מסחרי, פרטי ותיאטרלי.

פורמט DTS נוצר לראשונה עבור סרטו של סטיבן שפילברג, ‘פארק היורה’, בשנת 1993. סראונד סאונד עשה את דרכו ללייזר דיסק בזמנו ובאמצע שנות ה-90 לתקליטורי DVD כתחליף פופולרי לדולבי דיגיטל (Dolby digital). בדומה לדולבי דיגיטל, DTS הוא פורמט דחוס ומפענח של שמע בסראונד עבור 5.1 ערוצים או 6.1. DTS סראונד מסוגל לזרום דרך כבל דיגיטלי סטנדרטי, בניגוד לפורמטים ברזולוציות גבוהות שדורשים כבלים HDMI.

dts-surroundDTS היה בחירתם של חובבי האודיו בסראונד הנלהבים בימים שקדמו ל-DVD. חברת התקליטים ‘DTS Entertainment’, הנפיקה רשיונות עבור מוסיקאים רבים בתעשייה, אולם פחדים מהעתקות פיראטיות של תכנים ברזולוציה גבוהה בהשראת ‘נאפסטר‘ (‘Napster’) (שיתוף חינמי של תכנים) דיללו את תעשיית חברת ההקלטות. בסופו של דבר, DTS הפנו את תשומת ליבם ממכירה וקידום של מוסיקה.

כיום, רוב רסיברים וקדם-מגברים מסוגלים לפענח קידוד DTS הצרובים על גבי תקליטורי DVD. עם המצאת טכנולוגיית בלו ריי (Blu-ray), חברת DTS שיחררה גרסאות קידוד ופיענוח ברזולוציה גבוהה: DTS-HD ו- DTS-HD Master Audio.

המתחרה העיקרי של DTS בשוק הקידוד והפיענוח של אודיו הוא ‘Dolby’ שמונה מוצרים כמו Dolby Digital (פורמט AC3) ו- Dolby TrueHD.

DTS מול AC-3

שני הפורמטים נשפטים על סמך קצב העברת הנתונים (bitrate) המקודדים שלהם. תומכי DTS טוענים שהביטים הנוספים מעניקים אמינות גבוהה יותר וטווח דינמי גדול יותר, מה שספק צליל עשיר ומציאותי יותר. אולם, לא ניתן להסיק מסקנות בהסתמך על נקודת מבטם של התומכים (הסובייקטיבית יש לציין) ופרספקטיבת קצב העברת הנתונים, שכן כל מקודד מסתמך על כלים שונים לקידוד, תחביר ודחיסת הנתונים.

בדומה ל- AC-3, גם DTS סראונד מכיל ערוצי סטריאו:

  • מונו (סנטר בלבד).
  • סטריאו דו-ערוצי (שמאל + ימין).
  • 3 ערוצי סטריאו (שמאל, סנטר, ימין).
  • 2 ערוצי סטריאו עם סראונד מונו (שמאל, ימין, סראונד).
  • 3 ערוצי סטריאו עם סראונד מונו (שמאל, סנטר, ימין, סראונד).
  • 4 ערוצים ‘quadraphonic’ (שמאל, ימין, שמאל סראונד, ימין סראונד).
  • 5 ערוצי סראונד (שמאל, ימין, סנטר, שמאל סראונד, ימין סראונד).

באופן כללי, תקליטורי אודיו DVD הם בפורמט AC-3 או DTS שכולל תכונות סראונד שמע היקפי 5.1. כשהצופה משחק בקונסולת המשחקים או נהנה מהמערכת הקולנוע הביתית, האפקט הרב-מימדי גורם לו להרגיש מוקף בצליל חד וצלול, להענקת חווית צפייה מרשימה.

מחפשים מערכת קולנוע ביתית במחיר שפוי? צוות סראונד סאונד מזמין אתכם להתרשם ממגוון מערכות קולנוע ביתי בתצוגה, צרו עמנו קשר עוד היום: 0507958164

מחפשים ציוד מדיה לבית או לעסק?

הגעתם למקום הנכון. צרו איתנו קשר לפרטים נוספים

מי אנחנו

סראונד סאונד | חנות היבואן | מערכות קולנוע ביתי וסטריאו לבית.  שירותי ייעוץ, הדגמה בחנות והתקנה מקצועיים.

מאמרים אחרונים