full-hd
קטלוג

מוצרים לקולנוע ביתי

X
  • מערכות קולנוע ביתי

    מערכות קולנוע ביתי (38)

    מערכות קולנוע ביתי | חנות קולנוע ביתי רשימת מערכות קולנוע ביתי אשר נבחרה בקפידה על ידי מומחי הסאונד של סראונד סאונד. ליעוץ מקצועי והתאמה אישית, מומלץ ליצור עמנו קשר ולהגיע לחנות. מערכת אודיו מותאמת, מורכבת ממגבר ורמקולים כאשר יש לבחור בקפידה את היחידות המרכיבות אותה ורמת התאימות בין הרכיבים וכמובן התאמה לחלל.

מה זה HD?

ראשי התיבות של HD הם high definition (רזולוציה גבוהה) והם בכל מקום היום. משחקי קונסולה מנגנים HD, ערוצי טלויזיה מקימים ערוצים מקבילים להזרמה ברזולוציה גבוהה ואתרי אינטרנט להזרמת סרטים כמו Netflix או Lovefilm גם הם מזרימים את תוכנם ברזולוציית HD. אפילו טלפונים סלולרים וטאבלטים מגיעים עם מסכים ברזולוציית HD. כעת עם הגעתן של טלויזיות סמארט (Smart TV), צרכנים רבים בוחרים בטלויזיות LED בעלות הרזולוציה הגבוהה ביותר אי פעם.

אבל מה זה HD אם כך? HD למעשה מתייחס לרמת הפירוט הגבוהה של התמונה שמציג המסך – תמונה חדה, צלולה ומלאת צבעים חיים. HD הוא השלב שאחרי הרזולוציה הסטנדרטית – רמת הפירוט הנמוכה של טלויזיות אנלוגיות עליהן גדלנו. מעולם לא ידענו שיכלנו לזכות לתמונה חדה ואיכותית יותר במסך הטלויזיה עד שלא הגיעו היזמים שהראו לנו שאפשר אחרת.

טכנית, HD מוגדר לפי מספר הפיקסלים על המסך. באופן שנוטה לבלבל, יש שלושה סוגים שונים של רזולוציות HD כך ששווה לההכיר מעט את ההבדלים ביניהם לפני שיוצאים לרכוש ציוד HD. רק משום שלמכשיר יש מדבקה עליה רשום ‘HD’, לא בהכרח אומר שמדובר בציוד בו הנכם מעוניינים.

HD: רזולוציות 720p ,1080i ,1080p – מה ההבדלים?

רזולוציות 720p ,1080i ,1080p כולן גרסאות של HD אבל שונות האחת מהשניה. חשוב לציין שכמעט ואין מכשירים בעלי רזולוציה מקסימלית של 1080i שניתן לרכוש. לכן, נתחיל בניתוח ההבדלים בין 720p ל- 1080p.

720p או 1080p

בימי האנלוג העליזים, רוב מכשירי הטלויזיה השתמשו בהגדרה הסטנדרטית (SD‘ – standard definition’) K) של הרזולוציה: 576i. ההגדרה היא למעשה 720 פיקסלים לרוחב ו- 576 פיקסלים לגובה. ככל ההמסך מורכב מיותר פיקסלים, כך תגבר הרזולוציה.

פיקסל הוא האלמנט הקטן ביותר בצג, למעשה “הנקודות” שמרכיבות את סך כל התמונה. בימים ההם, תמונות טלויזיה נסרקו שורה-שורה ולרוחב התמונה לא הייתה משמעות רבה – נתייחס ל- “i” מאוחר יותר.

רזולוציית 720P משמע 1280 פיקסלים לרוחב ו- 720 פיקסלים לגובה. מדובר בכמעט כפול 2 מספר הפיקסלים מרזולוציית SD (סטנדרטית), ורזולוציית 1080p הולכת אפילו רחוק יותר: 1920 פיקסלים לרוחב ו- 1080 פיקסלים לגובה, שזו תמונה בעלת פי 5 יותר פרטים מהרזולוציה הסטנדרטית.

צג HD ברזולוצית 720p יוכל להציג תמונה ברזולוציה מקסימלית זו בלבד. לכן, אם אתם מתכננים לשחק בפלייסטיישן 3 שלכם (שתומך 1080p) או להזרים סרטי HD אונליין, או להשתמש בצג כמסך מחשב, היינו ממליצים להימנע ממסך שמגביל לכם את האופציות. אין בכך לטעון שפלייסטיישן 3 לא יעבוד על מסך ברזולוציית 720p – אלא שהצרכן פשוט לא יחווה את מלוא הפוטנציאל של המכשיר על גבי מסך 720p.

רוב מסכי הטלויזיה ברזולוציה מקסימלית של 720p שתראו בחנויות נוטים להיכלל בטווח המחירים הזול יותר ויסומנו בתווית ‘HD Ready‘ (“הכנה ל-HD”). זאת משום ש- 720p הוא ההגדרה הנמוכה ביותר הנדרשת לעמוד בסטנדרט. מנגד, רוב מסכי הטלויזיה ברזולוציה מקסימלית של 1080p שתראו בחנויות יסומנו בתווית ‘Full HD’ או ‘True HD’ ויספקו לצרכן חווית צפייה עשירה יותר.

האם ההבדלים בין 720p ל- 1080p משמעותיים?

לכל מכשיר טלויזיה יהיה מה שנקרא “native resolution” (רזולוציה טבעית).

לכל מסך דיגיטלי (מסכי LCD, LED, פלזמה או מקרנים), יש רזולוציה טבעית. המסך בעצם תמיד עובד ברזולוציה הזו ורק ברזולוציה הזו – למעשה מדובר במספר הפיקסלים שיש לה וזהו. כלומר, כאשר האות שמקבל המסך הוא ברזולוציה נמוכה/גבוהה יותר מהרזולוציה שלו, המסך (או יותר נכון מעבד התמונה של המסך) יצטרך להתאים את הרזולוציה שנכנסת לרזולוציה הטבעית או “האמיתית שלו”. תהליך התאמת הרזולוציה הנכנסת נקראת ‘Upscaling‘ כאשר רזולוצית המקור נמוכה מזו של המסך או ‘Downscaling‘ כאשר יש צורך להפחית מאיכות התמונה.

אם מסך יתמוך בקבלת הרזולוציה הטבעית שלו, אז למעשה מעבד התמונה של המסך לא יצטרך לבצע שום שינוי והתאמה והוא פשוט יציג בדיוק את התמונה שנכנסת. למעשה תמיכה ב- NR (או: “native resolution”) עוקפת את מעבד התמונה הפנימי של המסך.

היתרון המשמעותי שיהיה למסכי 1080p על מסכי 720p הוא כשזה מגיע לנגינת סרטי בלוריי (blu-ray). בלו ריי הוא פורמט טבעי של 1080p כך שהצופה יהנה ממלוא החוויה מצפייה במסך 1080p. אם ברשותכם ספריית סרטי Full HD, הבחירה המתאימה לכם היא ללא ספק – מסך 1080p.

במונחים של איכות תמונה של מסכי 24 אינץ’ או 26 אינץ’ ההבדל זניח למדי, אלא אם כן הצופה יושב קרוב למסך. רק במסכים גדולים יותר (32 אינץ’ ומעלה) ניתן להעריך כראוי את התירונות במסך 1080p.

מה זה 1080i ומה ההבדלים בינו לבין 1080p?

1080i ו- 1080p מאוד זהים. שניהם משדרים על גבי אותו מספר פיקסלים (1920 על 1080) כשההבדל המשמעותי הוא אופן הרכבת התמונה על גבי המסך. האות הקטנה “i” מייצגת מה שנקרא ‘סריקת אינטרלס’ (באנגלית: “interlaced scan“). האות הקטנה “p” מייצגת מה שנקרא ‘סריקה פרוגרסיבית’ (באנגלית: “progressive scan“).

סריקת אינטרלס מרנדרת את התמונה בקווים אנכיים, מפרקת את התמונה לעמודים בודדים ואז מציגה כל עמוקה רודפת בקצב גבוה מאד של 25 מאיות השניה. תחילה נצבעים הקווים-זוגיים על המסך ולאחר מכן הקווים האי-זוגיים. בעוד מדובר בתהליך מהיר מאוד שהעין האנושית הבלתי מזויינת לא יכולה לזהות, ייתכנו ריצודי תמונה מהבהבים בתוכניות מסויימות.

סריקה פרוגרסיבית מרנדרת תמונות בבת אחת, בו-זמנית. אופן הסריקה מאפשר תמונה חלקה בהרבה. בנוסף, מסכים דקים כגון LCD, LED ופלזמה (הצורות הנפוצות ביותר של מסכי HD) ימירו באופן אוטומטי כל אות 1080i נכנס לפורמט 1080p. מסכי טלויזיה באיכות גבוהה (בדרך כלל המסכים היקרים יותר של המותגים הגדולים) ישתמשו בטכנולוגיית עיבוד חכמה שתחליף ותמלא את הפיקסלים החסרים על מנת לקבל תמונה נקייה יותר – מה שמסכים זולים יותר לא יעשו.

סריקת אינטרלס הוצגה לטלויזיה האנלוגית הן כצורה של דחיסת נתונים (שליחת מחצית מהאות בכל זמן נתון) והן משום שצינורות קרן קתודיות (טלויזיות CRT, ראשי תיבות: cathode ray tubes) לא יכלו לסרוק מהר מספיק לתמונה פרוגרסיבית.

האם עליי לרכוש מסך 720p HD ready או מסך 1080p Full HD?

היתרון העיקרי של מסכי טלויזיה 720p הוא שהם זולים במיוחד. אם אתם לא מחפשים את חוויית הקולנוע הביתי האולטימטיבית, רוכשים מסך קטן מ- 32 אינץ’ או אינכם מתעניינים במשחקי קונסולה למיניהם, מסך 720p כנראה שיספק את צרכיכם.

כמובן שאם מטרתכם היא להנות מאיכות תמונה מקסימלית ושימוש בקונסולת משחקים, הזרמת סרטים באיכות Full HD והנאה מחוויה מלאה ממערכת הקולנוע הביתית וההיקפית שלכם – אין ספק שעליכם לרכוש מסך 1080p.

הזכרנו מוקדם יותר את הפלייסטיישן 3 של סוני. שווה להזכיר גם את קונסולת Xbox 360 של מיקרוסופט שתומך ברזולוציה טבעית של 720p. בעוד הקונסולה תעבוד עם מסכי 1080p (וחלק מהמשחקים תומכים ברזולוציה הזו), מרבית המשחקים הם 720p והטלויזיה תבצע המרת Upscaling להתאים את התמונה לצג. סביר להניח שהלקוח הממוצע לא יבחין בהבדל אלא אם הוא יודע מה הוא מחפש ואם הוא ממוקם קרוב למסך. מנגד, אם ברשותכם Xbox 360 ומתכוונים לרכוש מסך ייעודי למשחקים בלבד, תוכלו לחסוך מעט כסף ולרכוש מסך 720p.

קוסולת המשחקים של מיקרוסופט שצפויה להשקה קרובה, Xbox 720, תהיה 1080p, וכך גם מכשיר Wii U של חברת נינטנדו. נכון להיום, קונסולת Wii היא היחידה ממשפחת הקונסולות המודרניות שתומכת ב- 480p עלובים – אל תצפו לתמונה חדה במכשיר ה- Wii.

מחפשים מערכת קולנוע ביתית במחיר שפוי? צוות סראונד סאונד מזמין אתכם להתרשם ממגוון מערכות קולנוע ביתי בתצוגה, צרו עמנו קשר עוד היום: 0507958164

מחפשים ציוד מדיה לבית או לעסק?

הגעתם למקום הנכון. צרו איתנו קשר לפרטים נוספים

מי אנחנו

סראונד סאונד | חנות היבואן | מערכות קולנוע ביתי וסטריאו לבית.  שירותי ייעוץ, הדגמה בחנות והתקנה מקצועיים.

מאמרים אחרונים