מה תפקידו של הסאב וופר הביתי?

סאב-וופר-לקולנוע-ביתי

 

סראונד סאונד מודה לאלפי לקוחותיה המרוצים על תמיכתם ובחירתם בשירותיה המקצועיים.צוות סראונד סאונד מאחל לך גלישה נעימה. אנא, הרגש חופשי ליצור עימנו קשר בכל זמן ובכל שאלה.

* אנו משתדלים לעדכן את המוצרים והמחירון באתר באופן שוטף אך מלאי המוצרים והמחירים עלולים להשתנות.

*מוצרים רבים אינם מופיעים באתר.

המדריך לרכישת סאב וופר לקולנוע ביתי

איך לבחור את הגודל והעוצמה הנכונים? האם אתם בכלל זקוקים לסאב וופר? יש לכם מקום להניח את הסאב? אולי תרצו סאב וופר שקוע בקיר?

למה סראונד סאונד?

אם לשים זאת בכמה מילים – מקצועיות, אחריות, אמינות. לזכותנו קהל לקוחות רחב, פרטי ועסקי כאחד, אותם אנו משרתים נאמנה מזה שנים. צוות סראונד סאונד מונה מומחים בענייני סאונד, מספקת יעוץ מקצועי ומשווקת מערכות סטריאו | זרועות לטלויזיה | רמקולים לקולנוע ביתי ועוד.

 

מה תפקידו של סאב וופר?

סאב וופר הינו רמקול שתפקידו להפיק את התדרים בטווח התחתון אשר אף רמקול אחר במערכת הסאונד לא מסוגל להשמיע.

סאב וופר מקום וכיוון:

 • מומלץ לכוון את הפאזה שבגב הרמקול ל-0 (לעיתים גם מופיע בחלקו הקדמי).
 • כוון את ה-Crossover (קרוסאובר) לתדר שהוא מעט מעל המינימום שהרמקולים הקידמיים מסוגלים לייצר (פנה לחוברת שהגיעה עם הרמקולים הקידמיים או מדוד בעזרת מד SPL).
 • כוון את הווליום לרמה סבירה או אפילו מעט גבוהה ממה שהיית מכוון בדרך כלל.
 • מקם את הסאב במקום הישיבה שלך (“Sweet Spot”). כיוון שהתדרים נמוכים, הצלילים המופקים מורגשים כך שניתן להסתיר את הרמקול.
 • השמע קטע עתיר באסים ב-Repeat (סרט או שיר בהתאם לאפליקציה שהסאב אמור למלא).
 • התחל לטייל בחדר (כן, רצוי על הבירכיים והידיים) ומצא את המקום בו הבאסים נשמעים הכי טוב לדעתך (הדוקים, חזקים וכו’).
 • מקם את הסאב וופר באזור שמצאת לנכון.
 • כוון את הפאזה למצב בו הבאסים נשמעים הכי טוב (רצוי בעזרת אדם נוסף שיישחק עם הפאזה בזמן שאתה תשב ב-Sweet Spot). אין דרך אחרת לבצע את הבדיקה מלבד שמיעה למעט בעזרת ציוד מדידה מסובך ולא זול (הרעיון כאן הוא שוב שהבאס יישמע הכי טוב ו”מתוזמן” עם הרמקולים קידמיים).
 • כוון את הווליום לטעמך. זכור שהמטרה היא לא “לשמוע” את הסאב וופר אלא שהוא ישלים את המידע שהרמקולים הקידמיים לא מסוגלים לייצר. שילוב טוב הוא כזה שלא “שמים לב” שהסאב מנגן אך ברגע שמכבים אותו מבינים שמשהו חסר.
 • ניתן לשחק מעט עם כיוון ה-Crossover וגם כאן כמו בנקודה הקודמת, המטרה היא “שילוב” או “תפירה” של הסאב וופר לרמקולים הקידמיים כך שלא ייוצרו “חורים” או תחומים בהם גם הסאב וופר וגם הרמקולים חופפים יתר על המידה. הדרך המדוייקת לבצע זאת תהייה עם ציוד מדידה אבל גם האוזן תספיק.
 • אם הסאב וופר מחובר לרסיבר הקולנוע הביתי אזי בדרך כלל ה-Crossover מכוון ברסיבר עצמו. פעל לפי סעיף 10 בעזרת חוברת ההפעלה של הרסיבר.
 • אם הרמקולים של המערכת הקולנוע הביתית הינם לווייניים או מדפיים מומלץ להגדירם ברסיבר כ”SMALL” ובכך למעשה, אנו אומרים לרסיבר לשלוח בנוסף ל-LFE – Low Frequency Effects, גם את התדרים הנמוכים של שאר הרמקולים לרמקול הסאב וופר.

“סאב-וופר” מתכוון לרמקול שאמור לטפל בתדרים הנמוכים. “תדרים נמוכים משמע 20-45 הרץ בד”כ.”סאב וופר” שמגיע כחבילה עם רמקולים לוויניים לא ממש מוגדר סאב-וופר היות לעובדה ש:

 • התדר של אותו רמקול לא יורד נמוך (רובם לא יורדים מתחת ל- 50 הרץ).
 • הוא מפיק תדרים בטווח גבוה שמוגדר כבר בטווח ה”מיד-ריינג‘” (ע”מ לפצות על היכולות המוגבלות של הלוויניים לייצר תדרים אלו).

רוב סאב וופרים כוללים את אפשרויות הכיוון הבאות:

 • כיוון עוצמה (VOLUME).
 • Crossover – קובע את גבול התדר העליון בו יעבוד הסאב-וופר. ישנם סאבים עם יותר מאחד העובדים בטור על מנת לבצע חיתוך חד יותר.
 • פאזה – יכול לבוא בשתי צורות – משתנה לינארי או שני מצבים – 0 ו-180. הרעיון הוא לתאם את הפאזה של הגל היוצא מהסאב לזה היותא מהרמולים הקידמיים.
 • מתג On/Off/Stand By – מתג הפעלה. ישנם סאב-וופרים בעלי מתג STAND BY שמטרתו שהסאב ייכבה אם אינו מזהה אות בכניסה, קרי, אם אינו מזהה שהרסיבר שולח לו איתות עבודה.

 

מהם שני סוגי הבסים?

אחד מגיע כ- slam כלומר כ”פרץ” (מוסיקה אלקטרונית, תופי הטיפאני בתזמורת וכו’) והשני מגיע כבס מתמשך (בס ארוך) , דוגמת מוסיקת אורגן, קונטרה בס, ואפילו גיטרת בס במובן מסויים. שניהם מורגשים היטב כשמערכת קולנוע משולבת רמקול סאב וופר איכותי מעניק רטט נעים בלב – אם זה ב”slam” שהגיע בהאזנה לקטע הסיום מדיסק הסמינר הרביעי, כניסת התופים ב”הוטל קליפוריה”, תופי הטיפאני מתרועת האדם הפשוט של קופלנד, בהאזנה לצלילים הנמוכים שמפיק אורגן או הקונטרה בס ברטט ארוך ומתמשך.

באימוץ השימוש ברמקול סאב וופר, ניתן להאזין לצלילים שלא שמת לב קודם לכן לקיומם. לדוגמה, ניתן ממש לשמוע את הקטע המכני של הקשת הפטיש על המיתר שמוסיף לתחושה המהממת שהפסנתר מנגן ממש מולך.

מהן יתרונות הסאב וופר?

במידה והרמקול מעוצב כראוי ונעשה בו שימוש נכון, רמקול סאב וופר יכול להיות מאוד יעיל ומאוד נוח. באותה מידה, קל יחסית להרוס כל סיכוי לאיכות שמע איכותית במידה והסאב וופר לא מוגדר או מותקן כראוי. ראוי לציין שעל כל תשעה מערכות קולנוע ביתי שהותקנו באופן חובבני, אחת בלבד ראויה לשבח.

לרוב, התקנה חובבנית של מערכת שמע גוררת עימה התקנה כושלת של רמקול סאב וופר או הגדרות לא נכונות של הבס. לעתים קרובות קיים “חור” ברור בספקטרום התדרים באזור המוצלב בין יתר הרמקולים לסאב. האינטגרציה הקריטית שבין יתר הרמקולים לרמקול הסאב וופר היא זו שבאמת ממקסמת או הורסת את המערכת כולה.

הסוג הגרוע ביותר של מערכת קולנוע הכוללת סאב וופר יספק צליל עמום של בס מונוטוני, ללא קשר לעומק הצליל או הדינמיקה של כלי הבס, והבס עשוי להישמע “איטי” או מאוחר יחסית לרמקולים הראשיים. לעומת זאת, מערכת קולנוע ביתית מתוכננת ומוגדרת היטב, תאפשר הדמיה מדויקת יותר באמצעות איזון והשלמת קשת טווח התדרים.

אילו סוגי סאב וופרים קיימים?

ישנו סאב וופר בו הוופר (אלמנט הסאב)  מופנה הצידה, ישנו סאב וופר בו הוופר (האלמנט)  מופנה כלפי מטה לרצפה, ישנו סאב וופר עם מספר וופרים (שניים ואף שלושה), ישנו כזה עם תיבת תהודה אטומה (Sealed Box) וישנו כזה עם פורטים (Vented Port) – למעשה, כל יצרן מתכנן את הסאב וופר לפי מה שהוא חושב שיספק את התוצאה הטובה ביותר. כיום, עקב הביקוש הגובר למערכות קולנוע ביתי בעלות מראה מינימאלי, ניתן לרכוש סאב וופר שקוע בקיר כשהסאב וופר הדק ביותר לא עולה על 11 ס”מ בעוביו. רמקול סאב שקוע הינו פיתרון אידיאלי למראה מינימאלי.

מחפשים רמקולים לקולנוע ביתי במחיר שפוי? צוות סראונד סאונד מזמין אתכם להתרשם ממגוון רמקולים בתצוגה: רמקולים שקועיםרמקולים רצפתיים איכותיים ועוד. צרו עמנו קשר עוד היום: 0507958164

 

מחפשים ציוד מדיה לבית או לעסק?

הגעתם למקום הנכון. צרו איתנו קשר לפרטים נוספים

מי אנחנו

סראונד סאונד | חנות היבואן | מערכות קולנוע ביתי וסטריאו לבית.  שירותי ייעוץ, הדגמה בחנות והתקנה מקצועיים.

מאמרים אחרונים